Rüyadan Bağırarak Uyanmanın 5 Sebebi

Rüyadan bağırarak uyanmanın 5 sebebi arasında ön plana çıkan Uyku Terörü, istenmeyen olayları ya da deneyimleri kapsayan bir uyku bozukluğudur.  Uyuma sırasında ortaya çıkan uyku teröründe kişi, rüyadan korkuyla uyanarak boş gözlerle etrafa bakar ve bağırmaya başlar.

Rüyadan bağırarak uyanmanın diğer sebepleri içinde solunum sorunları ve psikolojik etmenler de bulunmaktadır. Solunum sorunlarına sahip olan kişiler, uykusunda solunum sıkıntısı çeker ve nefes almak için extra bir çaba harcamaları sonucu rüyadan bağırarak uyanırlar.

Rüyadan Bağırarak Uyanmanın 5 Sebebi Nelerdir?

Diğer önemli bir neden olan psikolojik etmenlerde depresyon, bipolar bozukluk ve anksiyete gibi sağlık sorunları rüyadan bağırarak uyanmaya neden olmaktadır. Bu nedenlerin yanında Uyku Apnesi de önemli bir yere sahip bulunmaktadır. Zira kişi uyku sırasında nefes alamadığı için rüyadan bağırarak uyanabilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre uykudan bağırarak uyanmanın nedenleri organik, genetik ve ruhsal nedenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Hatta bu durum merkezi sinir sisteminin tam olgunlaşmaması ile ilgili de olabilmektedir.

Bu nedenle rüyadan bağırarak uyanma çocuklukta başlamakta ancak ergenlik ve yetişkinlik döneminde uykudan bağırarak uyanma büyük ölçüde azalmaktadır. Bir diğer neden olan stres de rüyadan bağırarak uyanmada önemli bir etkendir. Bu arada belirtmekte yarar var ki pek çok insan uykusundan çığlık atarak uyanmaktadır. Yıllarca bu durumdan mustarip olan kişi sayısı da oldukça çoktur.

Yapılan araştırmalar sonucu uzmanlar, uzun yıllar boyunca rüyasından bağırarak uyanan kişilerin uykuda korku yaşadıklarını ifade etmektedirler. Rüyadan bağırarak uyanmaya neden olan diğer faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Huzursuz Bacak Sendromu,
 • Travmaya bağlı olarak rüyadan bağırarak uyanma,
 • Uzun süreden beri devam eden stres bozukluğu,
 • Yorgunluk,
 • Ateşli hastalık,
 • Kullanılan anti depresanlar,
 • Uyarıcılar.

Rüyadan Bağırarak Uyanmaya Neden Olan Uyku Terörü

Rüyadan bağırarak uyanmaya neden olan Uyku Terörü, rüyada görülen kabuslardan tamamıyla farklıdır. Uyku sırasında kabus gören bir kişi aniden uyanabilir ve uyanır uyanmaz bağırabilir. Bu durum bir veya iki defa olmasıyla uyku teröründen ayrılır. Zira uyku teröründe bir devamlılık söz konusudur. Çocuklarda sık aralıklarla uykudan bağırarak uyanma olurken, yetişkinlerde ise seyrek aralıklarla gerçekleşmektedir. Uyku terörü genelde gece uykusunda yaşanır. Nadiren de olsa bazen de gün içinde uyunduğunda da ortaya çıkar.

Gece terörü olarak da tanınan bu uyku bozukluğu, uyku esnasında kişinin beyninde sık sık korku ile ilgili alanların uyarılması sonucunda oluşur. Genelde çocuklarda ortaya çıkar. Çocukların sık sık uykudan bağırarak uyandığına hepimiz şahit olmuşuzdur. Yetişkinlerin ise yüzde 1’inde görülmektedir.

Önemli bir detay olarak belirtelim, karasabandan çok farklıdır bu durum. Karasabanda kişi uyanır ama hareket edemez. Sanki üstünde hareketini engelleyen bir şey vardır Gece teröründe ise kişi bağırarak rüyadan uyanmakta ve hatta “Beni yakalayacaklar.” gibi cümleler kurabilmektedir. Gözükmeyen bir şeyi göstererek “Geliyor, buraya geliyor” gibi şeyler de söyleyebilir.

Bu alanda yapılan araştırmalara göre uyku terörü, genelde uykunun ilk 2 ila 3 saati içinde olmaktadır. Episodik bir özellikte olduğundan bazen yoğunlaşabilir ve çok sık aralıklarla gerçekleşir veya uzun bir süre hiç olmayabilir.

Uyku terörünün belirtileri şöyledir:

 • Korkutucu bir çığlık ya da bağırmayla uyanış,
 • Kalp atışlarının hızlanması,
 • Kendini yatakta oturur bir halde bulma,
 • Gözbebeklerinin büyümesi,
 • Terleme,
 • Hızlı nefes alıp verme,
 • Kas kasılması,
 • Ciltte kızarıklık oluşmasıdır.

Bu belirtilerin baş göstermesiyle birlikte profesyonel bir destek almak için uzmana başvurmak gerekmektedir.

Uyku Terörü Tanısı Nasıl Koyulur?

Yetişkin kişilerde uyku terörünün teşhis edilmesi oldukça zor olmaktadır. Zira bu durum düzenli olarak devam etmez. Bu nedenle yetişkinlerde uyku terörü tanısı kolay kolay konamaz. Uyku terörünün teşhis edilmesi için diğer uyku bozuklukları dahil olmak üzere bütün olasılıkların elenmesi gerekmektedir. Kişide herhangi bir hastalık olmasa da altta yatan sebeplerin tedavi edilmesiyle yaşam kalitesi yükselmektedir.

Uyku terörü her yaşta görülmektedir. Ancak çocuklarda fazlasıyla yaygındır. Genelde 5 yaş ila 7 yaş arasında çok sık görülür. Ergenlik döneminde ise azalır. Kişiler yetişkinlik dönemlerinde uykudan bağırarak uyanıyorsa bu durum onların günlük performansını da kötü etkilemektedir.

Yaşamı önemli ölçüde etkileyen bu problem için uzman bir doktora başvurulmalıdır. Ayrıntılı bir klinik değerlendirme sonucu, hastalığın netleşmesinin sonucunda uygun bir tedavi tutumu ile kişinin tedavisine başlanmalıdır.

Rüya Tabirleri Gerçek Mi?

RÜYA TABİRLERİ SÖZLÜĞÜ
ABCÇDEFGHIİJKL
MNOÖPRSŞTUÜVYZ
0-9

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yükleniyor...
Başa dön tuşu