Mezarlıkta Okunacak Dua

Mezarlıkta okunacak dualar. Ölüler için okunacak dualar. Kabristanda okunacak dualar. Mezar başında okunacak dualar.

Mezarlıkta okunacak dua, Kabir ziyaretinin, ölü ve ziyarette bulunan kimse için iki ayrı yönü vardır. Kabir ziyaretinde bulunan kimse, hem ölüye duada bulunur, hem de dünya hayatının fani oluşunu idrak eder.

Kabirde bulunan kişinin bir zamanlar kendisi gibi sağ olduğunu, hayalleri ve emelleri olduğunu, belki de bunlardan pek çoğunu gerçekleştirmeye fırsat bulamadan öldüğünü, aynı akıbetin kendisini de beklediğini düşünmeye vesile olur, ahireti hatırlar.

Ölüye dua ve istiğfarda bulunur. Bu da ölüye sevap kazandırır. Kabir ziyareti esnasında şu dua okunabilir:

Mezarlıkta Okunacak Dua

Mezarlıkta okunacak dua Arapça Okunuşu:

“Esselâmu ‘aleyküm yâ ehlel-kubûr. Yağfirullâhu lenâ ve leküm.

Entüm selefünâ ve nahnü bileseri. Ve innâ inşâellâhü biküm lâhıkûn. Esselâmu ‘aleyküm dâre kavmin mü’minîn. Ve etâküm mâ tû’adûne ğaden müeccelûn. Ve innâ inşâallâhu biküm lâhikûn.

Allâhümmağfir liehli bakî’ıl-ğarkad. Esselâmu ‘aleyküm ehleddiyâri minel-mü’minîne velmüslimîne ve innâ inşâallâhu biküm lelâhikûn. Es’elullâhe lenâ ve lekümül-‘âfiyeh.”

Mezarlıkta okunacak dua Türkçe Anlamı: 

“Ey kabir topluluğu! Allah’ın selâmı üzerinize olsun. Allah, sizi ve bizi bağışlasın. Siz bizim öncülerimizsiniz. Biz de inşallah size katılacağız.”

(Tmz/, Cenaiz, 59;lbnMâce, Cenâiz, 36)

“Ey müminlerin yurdu, Allah’ın selâmı üzerinize olsun. Size vadeliden ölüm geldi, bize de yakında gelecektir. İnşallah biz de arkanızdan geleceğiz. Allah’ım! Burada yatanları bağışla.”

(Müslim, Cenaiz, 103)

“Ey müminlerin yurdu, size selâm olsun. İnşallah biz de size kavuşacağız. Allah’tan bizler ve sizler için afiyet dilerim.”

(Müslim, Cenaiz, 104)

 

Hayırlı Evlat Sahibi Olmak İçin Okunacak Dualar Yazımıza Göz Atın.

RÜYA TABİRLERİ SÖZLÜĞÜ
ABCÇDEFGHIİJKL
MNOÖPRSŞTUÜVYZ
0-9

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yükleniyor...
Başa dön tuşu