Hz. Şuayb Hangi Kavmin Peygamberidir?

Hz. Şuayb hangi kavme gönderilmiştir sorusuna Medyen ve Eyke halkı olarak yanıt verilmektedir. Bu halklar, günümüzün Ürdün topraklarında yaşayan bir halktır. Halkın zorlukları aşması ve Allah yolunda olması için Hz. Şuayb görevlendirilmiştir.

Hz. Şuayb Kimdir?

Hz. Şuayb peygamber midir sorusuna evet yanıtı verebiliriz. İslam’a göre Allah’ın gönderdiği peygamberlerden olan Hz. Şuayb’ın adı Tevrat ve Kuran’da çokça geçer. Tevrat’ta Hz. Şuayb için Yitro da denilmektedir. Özellikle gösterdiği mucizeler ile halkına yol gösteren bir isim olarak öne çıkar.

Hz. Şuayb Neden Gönderildi?

Hz. Şuayb hangi kavme gönderilmiştir sorusu için Medyen ve Eyke halkı dedikten sonra neden gönderildiği üzerinde de durabiliriz. Topluluğuna yol göstermesi için gönderilen Hz. Şuayb’ın gönderildiği zamandaki durum şöyleydi:

  • Ahlaki değerler açısından oldukça zayıflamış olan ve sapkın hareketleri bulunan Medyen halkı için gönderilmiştir. Başlarda özellikle kendisine inanan çıkmadığı ve hakaretlere maruz kaldığı için Hz. Şuayb zor zamanlar geçirmiştir.
  • Şuayb’ın peygamber olarak gönderildiği kavim Medyen halkı maddi açıdan çok zengindi. O kadar zengindi ki bu zenginlikleri kendilerinin yoldan çıkmasına neden olmuştu. Üstelik zenginliklerini başka toplulukları yağmalayarak elde ediyorlardı.
  • Medyen halkı için pek çok sapkınlık söz konusudur. Hırsızlık, yalan, zina, içki, puta taparlık gibi pek çok durum onlar için söz konusuydu.

Hz. Şuayb Neler Yaptı?

Hz. Şuayb hangi kavme gönderilmiştir sorusuna bir diğer yanıt da Eyke’dir. Esasında Medyen ve Eyke halkları birbirlerine mesafe olarak çok yakın olduklarından bazı İslam alimlerine göre tek bir topluluk olarak da kabul edilirler.

Ancak Eyke halkı Hz. Şuayb’ın söylediklerini dinlemediği ve karşı çıktıkları için Allah’ın gazabına uğramışlardır. Eyke kavmi hiçbir zaman Hz. Şuayb’ı dinlememiş ve aksine onunla alay etmiştir.

Önce Medyen halkı Hz. Şuayb’a inanmadığı için şiddetli depremler ile helak edildi. Eyke halkı ise bu durumdan hiç etkilenmediği gibi Hz. Şuayb’a karşı eleştirilerini de arttırdı. Bu durumda ise Hz. Şuayb ellerini göğe açarak Allah’a bu halkın doğru yola asla gelemeyeceğini ve kendisinin çok yorulduğunu duayla ifade etti. Bunun üstüne ise çekirge ve mavi sineklerden oluşan büyük bir sürü Eyke halkının üstüne gönderilmiş, Eyke halkını mahvetmiş, feci sonlarını hazırlamıştır.

Sık Sorulan Sorular

Hz. Şuayb Neden Gönderildi?

Kavminin kötü yoldan çıkarılıp doğru yola gelmesi için gönderilmiştir.

Hz. Şuayb Hangi Dinlerde Peygamber?

İslam ve Yahudilik için peygamber olarak kabul edilmektedir.

RÜYA TABİRLERİ SÖZLÜĞÜ
ABCÇDEFGHIİJKL
MNOÖPRSŞTUÜVYZ
0-9

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yükleniyor...
Başa dön tuşu