Rüyada Utanmak Mahçup Olmak Diyanet ve İhya Yorumu

Rüyada Utanmak Ne Anlama Gelir?

Rüyada utanmak, gerçek manasında olduğu gibi utanmak olarak yorumlanmaktadır. Kişinin gerçek hayatta da mahcup bir kişiliğe sahip olduğu ve bu nedenle de bazı konularda utandığı olarak tabir edilmektedir. Ayrıca çok sayıda İslami yorumcuya göre bu rüya bir kişinin kendisine yapılan bir hareket karşısında çok üzüldüğü ve utanması olarak tabir edilmektedir. Ayrıca rüyada utanmak, güzel sözler duymaya ve bu nedenle utanmaya mahcup olmaya da yorulmaktadır.

Rüyada Utanmak İslami Anlamı

Cafer-i Sadık (r.a)’a göre bu rüya hayırlı rüyalardan biri olup kişinin hayır ve bereket sahibi bir insan olmasına veya böyle biri ile dostluk kurmasına tabir edilmektedir. Bazı İslam alimlerine göre ise bu rüya kişinin kendisinin yaptığı iyilik karşısında bile utanacak kadar alçak gönüllü ve mahcup bir insan olduğuna tabir edilmektedir. Ayrıca iyilikleri başa vurmayan ve bir o kadar da hayırsever biri ile tanışmaya ya da böyle birinden yardım almaya da tabir edilmektedir.

Rüyasında iyi ve hoş bir nedenden ötürü utandığını görmek, muradına erişmeye, isteğine kavuşmaya işarettir. Kötü bir nedenden, kötü bir işten ötürü utandığını görmek, bunun tersinedir. Yani düş sahibi muradına eremez ve isteğine kavuşamayacağına işaret eder biçiminde yorumlanmıştır.

Rüyada Utanmak İhya

Rüyada Utanmak ihya, Rüyasında Cenap-ı Allah’tan utandığını yahut kötü bir iş gerçekleştirmekten kendisini engellediğini gören bir kimsenin imanı kat kat artar, rızkı çoğalır, çoğalacağına işarettir. Nablüsi hazretleri, bu rüyayı bazen şu şekilde yorumlamıştır. Rüya sahibi günahkâr biri şayet, hidayete erer ve tövbe eder, edeceğine işarettir. Kafir biri şayet, Müslüman olacağına işaret eder biçiminde yorumlamıştır.

Rüyada Erkekten Utanmak

Rüyada erkekten utanmak bir kadın tarafından görülen bir rüya ise tavır ve hareketleri ile herkesin gönlünü kazandığına ve namuslu bir kadın olduğuna tabir edilmektedir. Ayrıca bazı alimlere göre bu rüya kişinin gerçek hayatta da bir erkek ten utanmasına tabir edilmektedir.

Rüyada Sevdiğinden Utanmak

Rüyada sevdiğinden utanmak ne anlama gelir? Bu rüya kişinin sevgilisinin kendisini çok sevdiğine ve her geçen gün sevgisinin arttığına tabir edilmektedir. Ayrıca bazı alimlere göre ise bu rüya kişinin çevresindeki çok sayıda kişi tarafından aşkla sevildiğine ve beğenildiğine de yorulmaktadır.

Rüyada Çekinmek

Rüyada çekinmek kişinin gerçek hayatta da çekingen biri olduğuna ve bunun diğer insanlar tarafından da bilindiğine tabir edilmektedir. Kişinin içyapısını değiştirmesi gerektiğine tabir eden alimler de bulunmaktadır. Bazı İslam alimlerine göre ise bu rüya kişinin içindeki bazı duyguları dışa vuramamasına ve bu nedenle de bazı insanların dostluğunu kaybetmesine ya da onunla ilgili ön yargılı davranmalarına tabir edilmektedir.

Rüyada Utanan Birini Görmek

Rüyada utanan birini görme rüyayı görenin yakın zamanda utanılacak bir hareket yapacağın ve bundan dolayı çok utanacağına tabir edilmektedir. Ayrıca bazı dini yorumculara göre ise bu rüya kişinin kısa zaman içinde bir evlilik yapmasına da tabir edilmektedir. Rüyayı gören bir genç kız ise kısa zaman içinde bir görücü gelir ve bu kişi ile evlenir.

Rüyada Utanmak Mahcup Olmak

Rüyada utanmak mahcup olmak kişinin karakterine tabir edilmektedir. Kişi gerçek hayatta da böyle bir yapıya sahip olmakla beraber bu nedenle beğenilen biridir.

Rüyada Bir Şeyden Utanmak

Rüyada bir şeyden utanmak kişinin iç yapısının bozukluğuna ve yardıma ihtiyacı olduğuna tabir edilmektedir.  Bazı alimlere göre ise bu rüya son derece iyi yorumlanan rüyalardan biridir. Kişinin mahcup olması ve kendisinin bolca övülmesinden dolayı utanması manasına gelmektedir.

Rüyada 26 Rakamını Görmek

RÜYA TABİRLERİ SÖZLÜĞÜ
ABCÇDEFGHIİJKL
MNOÖPRSŞTUÜVYZ
0-9

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yükleniyor...
Başa dön tuşu