Rüyada Birinden Kaçmak

Rüyada Kaçmak, Birinden Kaçmak, Korkarak Kaçmak Ne Anlama Gelir?

Rüyada birinden kaçmak rüya sahibinin hazırlık yapmasına işaret eder. Rüya bereketli kabul edilir. Kişiler bu rüyayı gördükten sonra yaşamlarında önemli değişimlere kucak açacak denir. Birinden kaçmak anlamı kimi zaman daha kötü olabilir. Ancak genel anlamda sonuçları olumlu olan bir rüya olduğundan endişe gerektirmez. Rüyaların doğru yorumlanmaları için mutlaka rüyada yer alan detaylara bakmak gerekir. Buna göre rüyanın gerçek hayatta yaratacağı etki hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Rüyada Kaçmak Ne Anlama Gelir?

Rüyada kaçmak, firar etmek şeklinde görülen Rüyalar, Nablûsî’nin yorumuna göre, Allah’a yakın olmak, emniyet içinde bulunmak, tövbe etmek (Allah’a yönelmek, Allah’a dönmek) ve ölüme işaret şeklinde yorumlanır. Buna
delil olarak da Kuranın “o halde Allah’a kaçın (Allah’a koşun. Ey Resulüm, onlara de ki,) şüphesiz ben sizi O’nun azabından açık bir şekilde korkutan bir peygamberim” ayetini gösteriyor (Zâriyât süresi ayet, 50)

• Rüyasında bilmediği bir nedenle kendisinin kaçtığını gören kimse, günahlarından tövbe ederek Allah’a döner, Allah’a yönelir veya yöneleceğine işarettir şeklinde yorumlanır.

Gördüğü Rüyada neden, ne sebepten kaçtığını bilen, kaçış sebebini bilerek Rüyasında kaçtığını ve saklandığını (gizlendiğini) gören kimse, bütün korktuğu şeylerden emin olur, korkularından ve korktuğu şeylerden kurtulur veya kurtulacağına işarettir şeklinde yorumlanır.

Rüyada Kaçmak

Rüyada Kaçmak Diyanet

Rüyada kaçmak diyanet kişilerin gerçek hayatında ters etki yaratabilir. Yani bir kişi rüyasında kaçtığını görmesine rağmen gerçek hayatında bir şeylere yaklaşabilir. Tam olarak hayatında çekme etkisi yaratabilir.

 • Kaçış hızlı görünüyorsa rüyanın ters etkisi kişinin hayatında etkili olur.
 • Kaçış yavaşsa rüya kendi etkisini yaratır. Yani gerçekten kişi gerçek yaşamında kaçacağı durumlarla karşılaşır.

Nötr anlamı olan bir rüyadır. Bu nedenle ne iyi ne de kötü denebilir. Rüyada görülen diğer detaylar rüyanın olumlu ya da olumsuz olacağına dair diğer ipuçlarını verirler.

Rüyada Birinden Kaçmak İbn-i Şirin yorumu:

• Rüyada kaçmak bazı kere de ölüme işarettir. Bir kimse, rüyasında korkmadığı halde kaçtığını veya kaçtığı halde korkmadığını görse, bu Rüyası onun (rüyayı görenin) ölümüne, öleceğine işarettir. Bu yorumun delili de Kuranın “(Ey Resulüm!) de ki, eğer ölümden veya öldürülmekten kaçıyorsanız, kaçmanız (firar etmeniz) size asla bir fayda ve yarar sağlamaz. (Eğer eceliniz gelmemiş bile olsa), yaşatılacağınız süre çok azdır.)” ayetidir. (Ahzâb süresi ayet, 16)

Rüyada Birinden Kaçmak İhya

Rüyada birinden kaçmak ihya, rüya sahibinin iş yaşamında bir insanla karşı karşıya gelmekten kaçınması anlamına gelir. Birinden kaçtığını gören kişiler gerçekten hayatta belli insanları hayatlarında istemez hale gelirler.

 • Rüyada yürüyerek kaçma görülürse iş hayatında 1 kişiden kaçma anlamına gelir.
 • Rüyada hızlı koşarak kaçma görülmesi halinde 1 kişiden fazla insandan kaçma gerekecektir.

Rüyada Bir Erkekten Kaçmak

Rüyada bir erkekten kaçmak   rüya sahibinin önemli bir objesini kayıp etmesine işaret eder. Kişi kayıp ettiği şeyin üzüntüsüne girecektir. Olumsuz bir rüya olarak kabul edilmektedir.

 • Kaçılan erkek tanınan biriyse rüya sahibi gerçek hayatında sık kullandığı bir şeyini kayıp edecektir.
 • Eğer kaçınılan erkek tanınmıyorsa kişi kullanmasa da kendi için yine de önemli bir eşyasını kayıp eder.

Rüyada Silahlı Birinden Kaçmak

Rüyada Silahlı Birinden Kaçmak

Rüyada silahlı birinden kaçmak rüya sahibinin hayatında önemli bir belanın silinmesi anlamına gelir. Cabir ül Magribi (r.a) yorumuna göre; bu rüyayı gören kişiler son derece şanslı olurlar. Çünkü bu kişilerden artık bela uzak duracaktır.

 • Rüyada tek silah varsa rüya sahibi hayatından birini çıkaracak ve bu çıkarımla beraber kişinin hayatında şans olacaktır.
 • Rüyada birden fazla silah varsa kişi aynı şeyi birden fazla insan için yapacak demektir.

Rüyada Bir Yerden Kaçmak

Rüyada bir yerden kaçmak rüya sahibinin kayıp olması anlamına gelir. Genellikle kişilerin endişe duymasına neden olan bir rüya olsa bile bu kayıp aslında rüya sahibinin hayrına olacaktır.

 • Kapalı ortamdan kaçılması halinde kişi tatilde kayıp olacaktır.
 • Açık ortamda kaçma görüldüyse kişi işte kayıp olacaktır.

Rüyada Bir Şeyden Kaçmak

Rüyada bir şeyden kaçmak rüya sahibinin derin korkularını sembol eder. Cabir ül Magribi (r.a) yorumuna göre; bu rüya sayesinde kişiler artık korktukları şeyden korkmak zorunda olmadıklarını görmüş olurlar. Bu rüya sonrasında kişi aslında kaçtığı şeyin daha çok kendi aklında yarattığı bir imaj olduğunun farkına varır. Aydınlanma getiren önemli rüyalar arasında yer alır.

Rüyada Korkup Kaçmak

Rüyada korkup kaçmak rüya sahibinin mutlu olmasına işaret eder. Bu kişiler hayatlarında tam olarak ne yaşamak isterlerse onu yaşamaya başlarlar. Hem de istedikleri hızda bütün istenilen şeyler yerine bir bir gelmeye başlar. Kişi adeta rüyada gibi hissedecektir. En hayırlı rüyalardan bir tanesi olarak görülür.

Rüyada Korkarak Kaçmak

Rüyasında korkarak bir adamdan veya bir hayvandan kaçtığını gören kimse, tüm endişe ve korkularından kurtularak emniyet ve selâmete kavuşur, veya kavuşacağına işaretle yorumlanır.

• Rüyasında korktuğu bir düşmandan kaçtığını görmek, onun (rüyayı gören kimsenin) bütün korkulardan kurtulup emniyete kavuşacağına işaret olarak yorumlanır.

Rüyada Koşarak Kaçmak

Rüyada Koşarak Kaçmak

Rüyada koşarak kaçmak rüya sahibinin hızlı bir şekilde uzaklaşacağı anlamına gelir.

 • Kişi eğer spor ayakkabısıyla kaçtığını görüyorsa aşk hayatında kaçışları olacaktır.
 • Ayağında ne ayakkabı olduğunu görmeyen kişi iş hayatında kaçışlarla karşılaşır.

Rüyada Koşarak Kaçmak Diyanet

Rüyada koşarak kaçmak genellikle olumlu yorumlanmaktadır. Kişilerin hayatlarına güzel enerjileri ve insanları çekmesi şeklinde yorumlanmaktadır. Bu rüyadan sonra kişiler uzun zamandır diledikleri dilekleri hayatlarında yaşayarak gerçekleştirmiş olurlar. Engellerin ortadan kalkmasını sağlar ve kişilerden kötü enerjiyi alır.

Rüyada Birilerinden Kaçmak Kovalanmak

Rüyada birinden kaçmak ve kovalanmak  rüya sahibinin şansının açılması anlamına gelir. İmamı Gazali (r.a) yorumunda bu rüyayı gören kişilerin şansları sayesinde yüksek miktarda para kazanacakları söylenmiştir. Para kazanmaları sırasında kişiler yanlarında uğurlu objeleri varsa onları da bulundurabilirler.

Rüyada Kaçak Yakalamak

Rüyanızda firar eden (kaçmakta olan bir kaçak) kimseyi yakaladığınızı veya yakalattığınızı görmek,
gizli ve kuvvetli (müthiş) bir düşmanınızın olduğuna veya olacağına işaretle tabir olunur.

Rüyada Kaçakçı Görmek

Rüyasında kaçakçı görmek, bir suç işleneceğine işaret olup bu hususta dikkatli olunması gerektiğiyle yorumlanır.

Rüyada Kemik Görmek

RÜYA TABİRLERİ SÖZLÜĞÜ
ABCÇDEFGHIİJKL
MNOÖPRSŞTUÜVYZ
0-9

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yükleniyor...
Başa dön tuşu