Petrolün Önemi Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Petrol neden bu kadar önemli sorusu yüzyıllardır sorulmaktadır.

Tarih boyunca yaşanan savaşlar, büyük zulümler insanların elde etmek istedikleri ile ilgiliydi.

Petrol bu istekler içerisinde ilk sıralarda yerini almaktadır.

Peki, petrol neden bu kadar önemli?

Petrolün Önemi Nedir?

Öncelikle petrol, hidrokarbonlardan oluşmuş, koyu renkli, arıtılmamış, kokulu, yoğun kıvamlı, doğal yanıcı bir maddedir. Petrol işlenerek benzin, yağ, dizel, mazot, LPG, motorin halini alabilir.

Petrol çıkarılan bölgeye göre değişiklik gösterebilir bu yüzden sabit bir bileşiği yoktur. Petrolün yapısında hidrojen, karbon, oksijen ve kükürt bulunur.

Petrolün değeri oldukça fazladır. Yer altından çıkarıldığı için tespit edilir ve sondaj sonucunda çıkarılır. Yerin altından çıkarılan petrol varillere ve boru hatlarına işlenmek üzere taşınır. Yoğun bir çalışma ile işlenmesi lazımdır. Bu yoğun çalışma ardından petrol kullanıma hazır hale gelir.

Petrol kalite bakımından ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Çoğu ülkenin yer altında bulunur ama yeterli olmaz ve dış ülkelerden alınır.

Çünkü Petrol Güç Demektir

Petrole sahip olan ülkenin güçlü olma olasılığı fazlasıyla yüksektir. Çünkü petrol her yönden olumlu bir özellik kazandırır. Temel olarak her şeyde kullanılabilen petrol için yüz yıllar boyunca insanlar birbirlerini öldürdü ve birbirlerine karşı yer aldı.

Petrole sahip olabilmek için ellerinden gelen her şeyi yaparak gözlerini karattılar. Petrol dünyanın en değerli maddelerinden biridir. Ülkelerin petrol ihtiyacı vardır.

Petrol önemli bir enerji kaynağıdır ve ciddi bir kazanç sağlar. Dünyanın süper güçleri olan ülkeler adeta petrol için birbirlerini yok eder.

Petrol Nerelerde Kullanılır?

Petrol, öncelikle araçlarda kullanılır. Benzin haliyle otomobillerde kullanılır. Farklı işlemlerin sonucunda kara yolu dışında hava ve deniz yolunun taşıtları için de önemli bir yer kaplar. LPG, mazot, benzin, jet yakıtı gibi işlenmiş türleri ile petrol daha da değer kazanır bir hale geldi. Doğal gaz olarak bildiğimiz evlerimizi ısıtmaya yarayan şey de aslında petroldür.

Ocak için kullanılan gaz da petrolün işlenerek yapılmış olan bir çeşidin sonucudur. Fueloil şekli yine işlenmiş petroldür ve buharlı gemilerde buhar üretmek amacı ile kullanılır. Petrol ayrıca seramik, cam, çelik gibi ürünlerin imalatında kullanılır.

Makinelerin çalışmasında petrolden üretilen küçük ve büyük yağlar büyük önem taşır. Kara yolu ve pist alanı gibi yerlerin yapılmasında da petrol yardımcı olur. Bunların dışında petrol tekstil ürünlerinde de önemli bir madde olarak çeşitli ısıtma işlemlerinde kullanılır. Elektriğin üretilmesi aşamasında da yine petrole ihtiyaç duyulur.

Bunların yanı sıra tarım alanında da petrol oldukça kıymetlidir. Hem bazı önemli gübrelerin ham maddesidir hem de makinelerin çalışması için gerekli olan şeydir.

İlaç sektörü de petrol için önemli kullanım alanıdır. İşlenerek her konuda kullanılan petrol geçmişten günümüze ve hatta yarınlara kadar önemli olmaya devam edecektir.

Plastik, şişe, boru gibi evsel ürünlerin imalatında kullanılır. Sanayide endüstri alanında kazanları ısıtmada kullanılır.

RÜYA TABİRLERİ SÖZLÜĞÜ
ABCÇDEFGHIİJKL
MNOÖPRSŞTUÜVYZ
0-9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yükleniyor...
Başa dön tuşu