Dünyanın En Yüksek Dağları Hangileridir? Nerelerdir?

Dağ, yer kabuğunun görkemli büyük çıkıntılarına verilen isimdir. Bir kara parçasının bu denli gösterişe sahip olması tarih boyunca pek çok şiire, şarkıya, masala ve daha nicelerine konu olmuştur.

Etrafınızda dağları gördükçe dünyanın en yüksek dağları hangileridir? dünyanın en yüksek dağları nerelerdir? sorusunu kendinize sormadan duramıyorsanız birazdan okuyacağınız satırların sizi şaşırtacağını söylemek hiç de yanlış olmaz.

İşte dünyanın en yüksek dağları.

 

1- Everest Dağı​​​​​​​

Everest Dagi​​​​​​​

Dünyanın en yüksek dağı Himalayalarda bulunan Everest dağıdır. Yüksekliği tam sekiz bin sekiz yüz kırk iki metre. Tırmanışçıların Nirvana olarak kabul ettiği bu dağ Nepal ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında adeta bir sınır hattı görevi görmektedir.

Everest Dağı o kadar yüksek bir konumda bulunmaktadır ki zirveye çıktığınızda sizi oksijen eksikliği, çığ tehlikesi ve şiddetli bir kasırgayı aratmayan çok hızlı rüzgarlar bekliyor olacak.

Bir mucizenin gerçekleştiğini ve aniden bu görkemli dağa ışınlandığınızı düşünecek olursak oksijen eksikliğine dayanamayan vücudunuz solunum yetmezliğine bağlı olarak iflas edecek ve öleceksiniz.

 

2- K2 Dağı​​​​​​​​​​​​​

K2 Dagi​​​​​​​​​​​​​

Dağcıların sekiz bin altı yüz on bir metre yüksekliğindeki kutsal zirve olarak tanımladığı bu dağın ciddi anlamda acımasız olduğunu söylemek hiç de yanlış olmuyor.

Zira K2 dağı zirvesine tırmanmaya çalışan her 4 kişiden biri, yani tırmanışçıların yüzde yirmi beşi tırmanış esnasında ölüyor.

K2 Dağının zor bir tırmanış yeri olmasının başlıca sebeplerinin arasında ilk sırada çok dik oluşu geliyor.

 

3- Kançencunga Dağı​​​​​​​

Kancencunga Dagi

Dünyanın en yüksek dağları listesinde Kançencunga Dağı üçüncü sırada yer alıyor.

Nepal ile Hindistan arasında Himalayalarda bulunan bu dağ sekiz bin beş yüz seksen altı metre haklı bir üçüncülük elde ediyor.

2013 yılında düşen bir çığ tırmanış yapmaya çalışan beş dağcının ölümüne sebep olduğundan tehlikeli dağlar listesine de ilk sıralardan girebilecek bir dağ olduğu biliniyor.

 

4- Lhotse Dağı

Lhotse Dagi

Lhotse Dağı birden çok zirveye sahip, en yüksek zirvesi sekiz bin beş yüz on altı metre olan dikkat çekici bir dağ.

Bu dağın dikkat çekici olmasını ana nedenlerinden biri dağın genel olarak kolay tırmanılan bir hedef olması. Fakat aynı durumun güney tarafı için de söylenebiliyor olmaması bu dağı diğerlerine göre biraz daha dikkat çekici kılıyor.

Dağın güney tarafı dünyanın en dik tırmanış bölgesidir ve buraya tırmanmak isteyenlerin birçoğu başarısızlıkla sonuçlanan denemeler yaptıklarını genelde öldüklerinde anlamışlardır.

 

5- Makalu Dağı​​​​​​​

Makalu Dagi​​​​​​​

Makalu Dağı Nepal ile Çin Halk Cumhuriyeti sınırında yer alan, sekiz bin dört yüz on sekiz metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek dağları nelerdir? sorusuna beşinci diye cevap verebileceğimiz bir dağ.

İlk kez 1955 yılında Fransız dağcılar tarafından başarılı bir tırmanışa ev sahipliği yapmıştır. İlk kez başarılı bir tırmanış yapan bu dağcıların belirlediği rota daha sonraları tırmanışçıların standart rotası haline gelmiştir.

Görkemli yer çıkıntıları her göze çarpışında insanı huzurla doldurmaya devam ediyor!

RÜYA TABİRLERİ SÖZLÜĞÜ
ABCÇDEFGHIİJKL
MNOÖPRSŞTUÜVYZ
0-9

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yükleniyor...
Başa dön tuşu