Rüyada Yangın Görmek Ne Anlama Gelir, Neye İşarettir?

Rüyada yangın görmek farklı manalarda yorumlanmıştır. Rüyada görülen yangın, mal ve sağlığından kaynaklı huzursuz olmaya delalet eder. Rüyada yangında kalmak, rüya sahibinin malı, parası ya da işi, atılan bazı adımlardan dolayı kaybedildiğinden ya da eksildiğinden dolayı sıkıntılar ve huzursuzluklar yaşamaya tabir edilir.

Rüyada yangın söndürmek, rüyadaki şahıs, yangın sırasında vücudunun yanmış olduğunu görse şahsın malının azalacağına işaret eder.  Rüyada yangından kaçmak, eğer yangından kurtulursa malının artacağına işaret olur.

Rüyada yangın çıkarmak ve söndürmek, rüya sahibi için bazen sıkıntılı bir süreç geçirmek ile bazen de müjdeli ve güzel bir haberle tabir edilmiştir. Rüyada eşyaların yanması ise; bol kazanç elde edip işlerin yolunda gitmesi ve rızkın artmasına işaret olur denmiştir.

 

Rüyada Yangın Alevleri Görmek

Yangın rüyalarında alevler rüya yorumcuları tarafından genellikle hayra yorulmaktadır. Rüyada sönmüş yangın görmek, alevler de görülmüş ise bolluk ve bereket ile kazancın artmasına işaret eder denmiştir.

Bazen de rüyada yangın haberi almak, şu şekillerde tabir edilmiştir:

 • Alev ağaçları yakıyorsa halkın nazarında kıymetli birinin vefatıyla yaşanabilecek sürtüşmeler ile,
 • Rüyada yangının kendi kendine sönmesi, toplu bir şekilde yangın mevcut ve gürültü de varsa harp ile,
 • Ateşin göğe doğru alevlenmesi topluca Allah’a isyan eden ya da çirkin işler yapanlar ile,
 • Işık vermeyen alevli ateş bela ve musibetler ile,
 • “Haksızlıkla yetimlerin mallarını yiyenler şüphesiz karınlarına ancak ateş tıkınmış olurlar; zaten onlar alevlenmiş ateşe gireceklerdir” şeklindeki Nisa suresi 10. Ayet mealine istinaden karnı yarılıp içinde ateş gören kimse için zulmederek yetim malı yeme ile,
 • Zifiri karanlık bir gecede ışık ve alevli görülen ateş rüya sahibinin güç, kuvvet, ün ve şeref sahibi olacağı ile,
 • Kadının rüyasında alevli ateş yakması erkek çocuğu doğurmak ile,
 • İmam Nablusi (r.a) yorumuna göre mahalle, şehir ya da ev gibi bir yere alevli ve korkunç sesli ateşin düşmesi ve mahvetmesi o bölgede çıkacak bir savaş, toplu ölüm ya da veba, verem vb. gibi ölümcül hastalıklarla tabir edilir.
 • Evde sönmüş olarak görülen ateşin rüzgarla tekrar alevlenmesi hırsız ile,
 • Alevi sakin ateş yahut sönmüş ateş fakirleşmek ile,
 • Işık saçan alev diğer alev yorumlarına göre daha iyidir.

Meşhur rüya tabircisi İslam alimi İmam Nablusi (r.a) Hazretlerinin yorumuna göre; rüyada yangın alevi görmek, insanlar ateşin başına toplanmışlar ise o insanların bereket ve bolluğa nail olacaklarına tabir olunur.

Bir diğer rüya yorumcusu Cabir’ül Mağribi (r.a) tabirine göre; rüyada eğer alevsiz ateş görülmüşse, düşmanlık ve davaya, eğer alevli ateş görülmüş ise; hastalıklar yüzünden yaşanacak sıkıntı ve zorluklara işaret eder.

Rüyada Duman Görmek

Rüyada duman görmek duman dağılmıyorsa şerre, dağılıyorsa hayra yorulmaktadır. Rüyada yangın alarmı duymak, iş ve aile hayatında sıkıntılar yaşanmasına, dumanın yavaş yavaş dağılması da içinde bulunduğu sıkıntılı sürecin zamanla ortadan kalkacağına ve rahatlayıp yakın bir zamanda huzurlu günlere kavuşacağına işaret olur.

Rüyada yangın alarmı çalması, ve bu esnada çıkan dumanların kara değil de beyaz olması durumunda; yaşanacak olayın umumi olacağına, kara renkli bir duman olması durumunda kara haber olarak fena şeylerin yaşanacağına tabir edilir.

Rüyada dumansız yangın görmek ile ilgili Hz. Ali (r.a) tarafından resul olmayan bir nebi şeklinde bahsedilen Hz. Danyal (r.a)’ın yorumuna göre; rüyasında yangın alarmına basan kimse, büyük mertebedeki insanlara yakın olmaya işaret eder.

Rüyada yangından birini kurtarmak, bazen çok kanlı bir savaş ya da büyük bir korku alameti olduğuna yönelik tabir yapılmıştır.  Rüyada beyaz yangın dumanı görmek, alevle beraber bulunan duman ise; musibetlerin daha çetin olacağına yorulur.

Rüyada yangın görmek beyaz duman da bulunuyorsa ve göğe yükseliyorsa hayra, kara ve etrafa dağılan duman sır olan bir şeyin meydana çıkmasına, evin dumanla dolması sıkıntı ve kedere, dumanlı bir yerde bulunuyor olmak hilekâr kimselere işaret eder.

Rüyada Evin Yanması

Rüyada evinin yandığını görmek, sıkıntı içerisinde ve zor bir şekilde geçecek günlere işaret eder. Aile hayatında yaşanacak problemler ve eş ile olan geçimsizliklere delalettir. Hayır olarak yorumlanmayan bir rüyadır.

Rüyada yangında birinin yanması, bazen de evlenmeye işaret eder denmiştir. Evde bulunan ateşin veya yangının sönmesi de ev sahibinin ölümüne işarettir.

Bazı yorumlarda da rüya sahibinin, iş ve aile hayatında sıkıntı içerisinde ve çok zor zamanlar geçirmesine, bu zor zamanlara neden olacak hataların ise iş hayatında bir şeyler yapmak için harekete geçmede geç kalacak olması gibi hatalar olup, bunların aileye yansımasıyla tartışma ve kavgaların yaşanacağına işaret eder. Bu dönemde ruhsal çöküntü yaşanacağı bu yüzden dikkatli olunması gerektiğine dair bir işarettir.

Rüyada evinin mutfağının yandığını görmek haneye gelen gelirin azalmasına, rızkın daralması ve bereketin azalmasına tabir olunur.

Rüyada Evin Yanması ve Söndürülmesi

Rüyada evin yanması ve söndürülmesi iş ve aile hayatında birtakım sıkıntı ve problemler yaşayıp Allah’ın izni ile bunlardan kurtulmaya ve hastalıklardan şifa bulmaya, nihayetinde huzursuzlukların sona erip mutlu bir hayat yaşanacağına işaret eder denmiştir.

Rüyada Tarlanın Yanması

Rüyada tarlada yangın görmek açlık ve kıtlıkla, bereketin kaçmasıyla tabir olunmuştur.

Rüyada Komşunun Evinin Yanması

Rüyada komşusunun evinin yandığını görmek çevresinde bulunan insanlardan birinin yaşayacağı çok zor, sıkıntılı ve üzgün geçireceği günlere sebep olan bir durumdan kurtulabilmesi adına rüya sahibinin elinden geldiğince o kimseye yardımlar yapıp destek vereceğine, ayrıca o kimsenin ailesiyle de yaşadığı problemlerin çözümünde ve tartışmaların son bulmasında arabuluculuk yapacağına delalettir.

Rüyada Başkasının Evinin Yanması

Rüyada başkasının evinin yandığını görmek yine rüyayı gören kişinin zor ve sıkıntılı bir dönemden geçen, aile ve iş hayatında maddi sıkıntılar ile boşluklara düşen ya da tedavisi zor ve masraflı bir hastalığa yakalanan bir tanıdığına, maddi-manevi destekler ile çok büyük yardımlar yapacağına işarettir.

Rüyada Baba Evinin Yandığını Görmek

Rüyada babasının evinin yandığını görmek hayra alamet değildir. Bu rüya; çok kötü ve sıkıntı içerisinde, geçim darlığı, hatta yokluk ve kıtlık, mal ve rızkın azalması, aile içerisinde küslükler ve kavgalar, yakında gerçekleşecek felaketler ile gelecek bela ve musibetler gibi durumların meydana geleceği kara günlerden geçileceğine işaret olur denmiştir.

Bazı yorumculara göre de aşırı borçlanacak hallere düşmeye, işini, makamını kaybetmeye, geçim zorlukları ve zahmetlere işaret eder denmiştir.

Rüyada Akrabanın Evinin Yandığını Görmek

Rüyada akrabanın evinin yandığını görmek hanede yaşanması muhtemel sevinç ve meydana gelebilecek mutluluklara, sıkıntılardan kurtulup hayatın düzene oturmasına ve akrabalar ile rüya sahibinin arasındaki bağların güçleneceğine dair bir rüyadır.

Rüyada İşyerinin Yandığını Görmek

Rüyada işyerinin yandığını görmek çalışma hayatında karlı birtakım işlere girmeye ve kaynağı belirsiz bir yerden gelen yardımla tekrar iyi ve güzel günlere işaret ettiği gibi, işyerinin yanıp kül olduğunu görmek her şeyi kaybetmeye, çok kötü şansa, söndürülmeye çalışılır da söndüren yanmazsa işin idaresi konusunda endişeler taşımaya tabir olunur.

Rüyada Kıyamet Koptuğunu Görmek İslami Tabiri

RÜYA TABİRLERİ SÖZLÜĞÜ
ABCÇDEFGHIİJKL
MNOÖPRSŞTUÜVYZ
0-9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yükleniyor...
Başa dön tuşu