Rüyada Ezan Okumak Ne Anlama Geliyor?

Rüyasında ezan okuduğunu gören kişiler nefsine hâkim olmayı başarabilen kadın veya erkeği işaret eder. Rüyada Ezan okumak, birçok âlim tarafından olumlu yorumlarla anılmaktadır. Kişinin ezan okuması ve ezan hakkında farklı biçimlerde rüyalar görmesi anlamı değiştirebilir. Ezanı okumak veya okunduğunu duymak gibi rüyalar birbirinden farklı olabileceği gibi hemen hepsi hayırlı olarak görülmektedir. Ezan hakkında görülen rüyalarda, rüya sahibi müjdeli bir haber alabilir. Olumsuzlukların önüne geçerek yeni teklifler elde edebilir.

Rüyada Ezan Okumak Ne Anlama Gelir?

Rüyasında ezan okuduğunu gören kişi için İmamı Nablusi (r.a) diyor ki; rüyasında ezan okuduğunu gören kadın veya erkek güzel ahlak sahibidir ve çevresinden büyük takdir toplamaktadır. Yapacakları işlerde herkesin hayır duasını alarak bereket ve bolluk içinde yaşamaktadır diyerek yorumlarına devam etmektedir.

Rüyada Ezan Okumak Cafer-i Sadık yorumu:

Uykuda görülen ezan Rüyası, şu durumlara işaret eder:

1. Hacca gitmeye işaretle,

2. Doğru ve hak söze işaretle,

3. iş ve meşguliyetlerine,

4. Kadri kıymet sahibi olmaya,

5. Riyaset, başkanlık, reislik gibi şeylere,

6. Ölüm, vefata işaretle,

7. Fakirlik, yoksulluk gibi durumlara işaretle,

8. İflas, işini kaybetme gibi şeylere,

9. Hıyanet (ihanet) tecessüs, dinde noksanlık ve nifak gibi olumsuz şeylere de işaret eder denmiştir.

Rüyada Ezan Okumak İbn-i Kesîr’in yorumu:

Bir kimse Rüyasında uygun olmayan (yani uygunsuz) bir yerde ezan okumak görse, iyi değildir. Hayra yorumlanmaz. Bu Rüyayı cinnet ve benzeri bir hastalığa işaret eder şeklinde yorumlamıştır.

İbn-i Kesîr’e göre, Rüyada ezan okumak veyahut ezan okunduğunu görmek, duaya, takva sahibi olmaya, temizlik, ibadet ve hayırlı işlerde bulunmak, şeytan şerrinden korunmaya ve selâmete ermeye işaretle yorumlamıştır.

Ezan bu sayılan meziyet ve özelliklerden birine işarettir.

Kafir memleketinde bir kuyu içinde ezan okunduğunu görmek, hayırlı bir Rüyadır. Rüyayı gören kişi, halkı dine dâvet edeceğine işaretle yorumlamıştır. Eğer bu kuyu içinde ezan okuma Rüyası Müslüman memleketinde görülürse, iyi sayılmaz, hayra yorumlanmaz. Bu takdirde Rüya sahibi bidat ve sapık yolun yolcusu olduğuna işarettir.

Rüyada Ezan Okumak Cabir-i Mağribî’nin yorumu:

Rüyasında bir sahrada yalnız başına iken ezan okuduğunu gören kişinin bu Rüyası, onun ecelinin yaklaşmış olduğuna işarettir.

• Rüyasında bir dağ tepesinde ezan okuduğunu görmek, kadir ve kıymeti büyük, fazilet sahibi bir zât hakkında doğru bir söz söyleyeceğine işarettir.

• Rüyada minarede ezan okuduğunu görmek, yüksek bir mertebeye ermeye işarettir şeklinde yorumlanır.

• Rüyasında mihrapta ezan okuduğunu görmek, sefere (bir yolculuğa) çıkmaya ve yolculuktan selâmetle dönmeye ve muradına ermeye işarettir şeklinde yorumlanır.

Rüyada Ezan Okumak İbn-i Şirin’in yorumu:

Bir kimse, Rüyasında bilinen bir mekanda ezan okunduğunu görse, Rüyayı gören kişi, dindar (dinî vecibeleri yerine getiren) biri ise, Cenap-ı Allah bu kuluna Kâbe’ye gitmeyi nasip edeceğine (hacca gideceğine) işarettir.

• Rüyada ev üzerinde ezan okuduğunu görmek, ölüme ve ölüm olayı ile karşılaşacağınıza yorulur.

• Rüyada evin ortasında ezan okuduğunu görmek, Rüyayı gören kimsenin evladının veya kardeşinin ölümüne işarettir.

• Rüyasında sokak ortasında ezan okunduğunu görmek, fakirlikle ve iflas etmekle veya dövülmekle tabir olunur.

• Rüyada sofrada ezan okumak veya okunduğunu görmek, babanızın ölümüne (yani öleceğine) işaretle tabir edilir.

Rüyasında Ezan Sesi Duymak

Rüyasında ezan sesi duyan kişi hayırlı bir haber alarak büyük bir sevinç yaşayabilir. Alacağı müjde ile iş veya eğitim hayatından büyük başarılar elde edebilmektedir. Rüyada ezan sesi duyan biri iş veya farklı bir konuda bir girişimde bulunmuşsa en kısa sürede olumlu sonuç alacağına delalet edilir. Rüyasında ezan sesi duyan kişilerin bilmesi gerekenler:

 • Yeni iş fikirleri alabilir,
 • Çevresinden büyük yardımlar alabilir,
 • Ailesinin takdirini kazanabilir,
 • Hayırlı ve helal yoldan gelir elde edebilir,
 • Kısa süre içinde müjdeli bir haber alabilir.

Rüyada Ezan Okunduğunu Görmek

Rüyada ezan okunduğunun görülmesi kişilerin büyük bir huzura kavuşmasının yakın olduğu anlamına gelmektedir. Tüm yaşamı boyunca huzurlu ve mutlu olabilmek için sabırlı davranması gerektiği ve sonunda istediklerine kavuşabileceği anlamı çıkarılmalıdır. Caferi Sadık (r.a) demiştir ki;

 • Hastalıkların şifa bulacağına,
 • Yoksulların bol rızka kavuşacağına,
 • Büyük dertlerin çözüleceğine,
 • Huzurlu günlerin yaşanmasına,
 • Maddi zorluklardan ve sıkıntılardan kurtulmaya delalet ettiğini ifade etmektedir.

Rüyada Ezanı Tekrarlamak

Rüyasında ezanı tekrarlayarak imamdan sonra kendi okuyan kişiler dinde hayırlı işler yapacağına ve manevi huzura kavuşacağına işaret edilir. Allah rüyayı gören kişinin ölmeden önce mutlaka dilediği bir işini veya istediğini yerine getirmektedir şeklinde yorumlanmaktadır. Rüyada ezan okunduğu anda kendi de ezanı tekrarlayarak okuyorsa bu durumda kişi dünya nimetlerinden istediği güzelliği yaşayacağı anlamı çıkarılmalıdır. İbn-i Şirin (r.a) tabirine göre; rüyasında ezanı içinden tekrarlayarak okuduğunu görürse bu durumda dini konularda Allah yolunda çok büyük işler yapacağına işaret edilir şeklinde yorum yapmıştır. Geçmişte yapılmayan veya ertelenen tüm dini vecibelerin yerine getirilmesi kısa süre içinde gerçekleşir diyerek yorumlarına devam etmiştir.

Rüyada Ezanı Bir Tanıdığının Okuması Ne Anlama Gelir?

Rüyada ezanı bir tanıdığının okuması kişilerin tanıdıklarından hayırlı haberler ve müjdeler alacağına delalet eder. Cabir ül Mağribi (r.a) yorumuna göre;

 • Ezanı okuyan bir akraba bu durumda rüyayı gören kişi maddi anlamda helal kazanç sağlayabilmektedir.
 • Ezanı okuyan kişinin yüzü görünmüyor sadece sesi duyuluyorsa, hayırlı bir iş için adım atılacağı ve bu girişimle büyük huzur ve mutluluk kazanılacağına işaret etmektedir.
 • Ezan okunduğunda kişi ezanı dinler ve tanıdığı kişiye katılarak ezanı tekrarlarsa bu durumda rüyayı gören kişi bir ömür Allah yolunda giderek huzurlu bir yaşam sürmektedir.

Rüyada Ezan

Rüyada Camiden Ezan Sesi Duymak

Rüyada camiden ezan sesi duyan kişilerin iyi dileklerini kendilerine yardım eden kişilere iletmesi anlamına gelmektedir. Kişiler kendilerine yapılan iyilikleri unutmayarak karşı tarafa güzel düşüncelerini dile getirebilir. Rüyayı gören kişi bekârsa bu durumda eşi olacak kişiye güzel sözlerini ifade ederek Allah yolunda huzurlu bir evliliğe adım atabilir. Cabir ül Magribi (r.a) yorumuna göre; kişi iyi ve hayırlı işler yaparsa karşısına kendi gibi iyi ve hayırlı bir eş çıkacaktır şeklinde yorumlamaktadır. Rüyayı gören kişinin tez zamanda müjdeli haber alarak mutlu bir yuva kurabileceğine delalet etmektedir. Rüya hakkında İmamı Nablusi (r.a) diyor ki;

 • Kişinin geleceği hakkında gördüğü bir rüyadır,
 • Gelecekte Allah yolunda yapacağı hayırlar görülebilir,
 • İç huzura kavuşarak yanlış giden hayatın düzeltilmesi gerektiği ve kişinin manevi huzura tez zamanda kavuşabileceğini rivayet eder.

Rüyada Kadın Sesinden Ezan Duymak

Rüyasında kadın sesinden ezan okunduğunu duyan bir kimsenin neşeli bir haber alacağına delalet edilir. Rüya gören kişilerin son zamanlarda işlerinin yolunda gitmemesi ve mutsuz olmaları durumlarında mutlaka tez zamanda huzurlu ve mutlu olabilecekleri bir haber almaları düşünülmektedir. Kişiler çevrelerinde ve ailelerinde kendilerine cömert davranan ve kendilerini takdir eden insanların ilgisini çekebilmektedir. Kadının ezanı okuduğunun duyulması hayırlı bir evlada işaret ettiği de bilinmektedir.

Rüyada Ezanı Yanlış Okumak

Rüyada ezanın yanlış okunduğunu duyan kişiler hayatlarında bazı yanlış davranışlarından vazgeçmesinin zamanının geldiğini düşünmelidir. Kişilerin hayatlarında bazı olumsuz durumlar ve kötü davranışlar gibi olumsuzları geride bırakarak yoluna devam edecek kişiler İbn-i Şirin (r.a) tabirine göre; mutlaka huzura kavuşur ve bir ömür ona ailesinden ve eşinden huzur yağar, şeklinde yorumlamıştır.

Rüyada Ezanı Eksik Okumak

Rüyada ezanı eksik okumak veya ezanın eksik okunduğunun duyulması, Allah yolunda yapılacak bir işin yarım kaldığı ve tamamlanması gerektiğine işaret etmektedir. Kişiler kendileri veya bir başkasının ezanı yarıda bırakarak bitirmesi üzerine mutlaka Allah yolunda yapacakları işleri eksiksiz yerine getirmesi gereklidir. Ezanın yarım okunmasından dolayı huzursuz olmak rüyayı görenin Salih amel sahibi kişilerden olduğunun bir göstergesidir.

Rüyada Ezan Sesini Aramak

Rüyada ezan sesini arayarak bulan kişiler büyük bir bolluk kazanmaktadır. Kişilerin sese doğru giderek ezanı takip etmesi Allah yolundan şaşmadan hayatını sürdürmesi ve dünya nimetlerinden faydalanmasını sağlamaktadır. Ezan sesine doğru giden kişinin hastalığından zamanla kurutulmasına ve sağlık sorunlarının yaşanmamasına delalet etmektedir. Kişinin hayatı boyunca çektiği sorunlarından kurutularak huzurlu bir hayat yaşamasına delalet etmektedir. Rüyada ezan sesini duymak ve sese doğru gitmek kişilerin Allah tarafından ödüllendirileceğine işaret etmektedir.

Rüyada Kamet Getirmek

Rüyasında namaz kılmak için kamet getirdiğini (okuduğunu) gören kimse, vaadini (verdiği sözü) yerine getireceğine, istek ve arzularının yerine geleceğine (muradına ereceğine), sıkıntıları varsa, ondan kurtulacağına işarettir.

• Rüyasında kapı ve taht üzerinde kamet getirdiğini (kamet okuduğunu) gören kimse, ölür veya öleceğine işaret eder.

• Hapiste olan bir kimse, Rüyasında namaz için kamet getirdiğini ve sonra da namazını ayakta kıldığını görse, gördüğü bu Rüyası, onun hapislikten kurtulacağına işarettir.

• Esnaflık ve ticaret yapan bir kimse, Rüyasında kamet getirdiğini görse, Rüyayı gören o kimse, ticari alış verişinde,
ticari işlerinde, doğru ve hüsn-ü niyyet sahibi bir kimse olarak ismi saygıyla anılır, şeklinde tabir olunur.

• Rüyasında ezan okuyup kamet getirdiğini gören kimsenin bu Rüyası, onun sünneti seniyyeye uyan, peygamberimizin yolundan kıl kadar bile ayrılmayan, akidesi düzgün ve inancı sağlam bir kimse olduğuna işaretle yorumlanır.

Rüyada Cami Görmek Ne Anlama Gelir? Rüya Tabirleri

RÜYA TABİRLERİ SÖZLÜĞÜ
ABCÇDEFGHIİJKL
MNOÖPRSŞTUÜVYZ
0-9

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yükleniyor...
Başa dön tuşu