A Harfi Rüya TabirleriRüya TabirleriSık Görülen Rüyalar

Rüyada At Görmek

Rüyada at görmek her zaman hayırlı ve iyi olarak yorumlanır. Çoğu yorumcuya göre at murat demektir. Yani genel olarak at görmek bolluk, bereket ve kısmet olarak yorumlanmaktadır. Ayrıca rüyadaki at kişinin başladığı bir işten zafer kazanacağına, mertebesinin yükseleceğine ve terfi alacağına da yorumlanmaktadır. Rüyada görülen siyah at liderliğe, devlet başkanlığına yöneticiliğe işaret ederken beyaz at görmek rakibine karşı galibiyetle ayrılacağı bir olay yaşayacağının belirtisidir.

Rüyada Beyaz At Görmek

Rüyada beyaz at görmek genelde rüya sahibinin rakiplerine karşı üstün olacağı anlamı taşımaktadır. İbn-i Sirin (r.a) yorumuna göre; beyaz at aynı zamanda dini bağın da kuvvetli olduğuna ve aynı zamanda devlet tarafından yakın zamanda kişiye verilecek bir itibar ya da şanın belirtisidir. Beyaz at güzelliği ve diriliği ile rüya içinde de olumlu özelliklere sahiptir. Eğer tam olarak beyaz değil, griye yakın bir at görülürse gören kişinin de dini hassasiyeti yüksek olan bir kişiyle evleneceği anlamına gelmektedir.

Rüyada At Öldürmek

Rüyada at öldürmek, birden farklı yorumları bulunmaktadır. Câferi Sadık (r.a) yorumunda; rüyada at öldürülmesi acele bitmesi beklenen bir işin akamete uğrayacağı ve mevcut işin biraz daha uzayacağı anlamı taşımaktadır. Ancak İmamı Gazali (r.a) yorumunda ise at öldürülmesi mevcut düzeni bozma anlamı taşıyarak, rüya sahibinin yakında daha büyük atılımlar yapacağı bir işe geçmesi anlamına gelmektedir. İki durumda da mevcut işin bozulduğunu görmekteyiz, bu durumda ortak olarak söylenecek şey at öldürmenin mevcut işi değiştireceği anlamı taşıdığıdır.

Rüyada Uçan At Görmek

Rüya sahibinin iş ve sosyal yaşamında kısa süre içerisinde ivme kazanacağı, yaşamındaki her alanda başarılar kazanacağı anlamı taşımaktadır. Kendisini çok mutlu edecek gelişmeler kısa süre sonra başına gelecektir ve bunlara karşı hazırlıklı olmalıdır.

Rüyada Huysuz At Görmek

Rüyada huysuz at görmek iki şekilde yorumlanmaktadır. İlki binmeden, sadece huysuz atı görmektir ve bu durumda rüya sahibi için sıkıntılı sürecin bir süre daha süreceğine işaret etmektedir. Huysuz at iş ya da özel yaşamındaki aksaklıkların yansımasıdır. Diğeri ise huysuz ata binmektir, bu durumda da rüya sahibinin kısa süre içerisinde kendisine sıkıntı veren işlerin üstesinden geleceğini ve o işlerdeki olumsuzları kaldıracağı anlamı taşımaktadır.

Rüyada Siyah At Görmek

Büyüklük ve şerefin artmasına delalet eden rüyada siyah at görmek rüya sahibinin mevkisinin kısa sürede büyüyeceği anlamı taşımaktadır. Eğer atın rengi boz ise bu durumda da düşmanlara karşı zafer kazanılacağı anlamına gelmektedir.

Attan Düştüğünü Görmek

Rüyada At, rüyada talih, güç, itibar belirtileri olarak yorumlanmaktadır. Attan düştüğünü görmek ise mevcut işlerin ya da sağlığın kısa sürede bozulabileceğine işaret etmektedir. Rüya sahibinin yaşamında küçük ya da büyük çapta aksilikler çıkabilecek, onları atlatması için uğraş vermesi gerekecektir.

Rüyada At Satmak

Rüyada atın satılması genel olarak iyiye yorumlanmamaktadır. Rüya sahibi at satıyorsa kendi talihini ya da mevcut rahat durumunu yakın zamanda bırakacaktır. Onları geride bırakmayı ifade eden bir rüya, rüya sahibinin kavga edeceğini, aile hayatında huzursuzluklar yaşayacağına, işlerinde bozulma olacağı gibi anlamlar içermektedir. Ancak at satın aldığını gören kimsenin ise yakın zamanda talihinin açılacağına ve büyük başarılar yakalayacağına işaret etmektedir.

Rüyada Erkek At Görmek

Bir kimse rüyasında erkek at görmüşse kısa sürede iktidar ve güç sahibi olacağına delalet etmektedir. Erkek at gücün sembolüdür. Rüya gören kişi erkekse ve dişi bir ata bindiğini görürse bu durumda da düzgün, iyi huylu bir kadınla yakın zamanda evleneceğine işaret etmektedir. Eğer rüyayı gören evliyse bu durumda da büyük bir arazi alacağına işaret edilmektedir.

Ayrıca rüyada ağlayan görmek ile ilgili açıklamalara bakabilirsiniz.

Rüyada Çok Sayıda At Görmek

İbn-i Sirin (r.a) yorumunda rüyada çok sayıda at görmek kısa sürede bir afetin yaşanacağına işarettir. Genelde yapılan yorumlarda ise çok sayıdaki atlar sele ya da yoğun yağışlara sebep olmaktadır. Bu durumda rüya genel anlamıyla olumlu şekilde yorumlanmaz.

Rüyada At Değiştirmek

Rüyada bir attan inilip bir başka ata biniliyorsa eğer rüya sahibi çalışıyorsa kısa sürede işini değiştireceği anlamı taşımaktadır. At rüyalarda her zaman bir talih, iş ve güç gibi olumluluk ifadesi olarak anılır. Bu durumda rüyada binilen atın değiştirilmesi de bu gibi durumlarda bir değişiklik olacağını ama bu değişikliklerden kişinin olumsuz anlamda etkilenmeyeceği anlamı taşır.

Rüyada Atın Şahlandığını Görmek

Rüya sahibi uzun bir süredir bir işin gerçekleşmesini bekliyor ve bunun için mücadele veriyorsa, rüyasında atın şahlandığını görmesi halinde kısa sürede bu isteklerinin gerçekleşeceği anlamına gelmektedir. Maddi ve manevi rahatlama, bolluk olarak da yorumlanan bu rüyada aynı zamanda kişinin yakında büyük işlere kalkışacağı da ifade edilmektedir.

Rüyada Yaralı At Görmek

İmamı Gazali (r.a) yorumunda; rüyada at yaralanması manevi huzura erişileceği anlamı taşımaktadır. Bir başka ifade ile uzun süredir sıkıntılarla uğraşan rüya sahibinin sonunda beklediği refaha ulaşması anlamına gelmektedir. Başka yorumlara göre ise at talih olduğu için atın yaralanması mevcut durumun sekteye uğrayacağı ve bunun sonucunda ufak sorunların yaşanacağı anlamı taşımaktadır.

Rüyada Acı Çeken At Görmek

Acı çeken at görmek uğraşılan işlerin ne olacağına dair anlamlar taşımaktadır. Beklediğiniz ya da uğraştığınız işlerin sonuçlanacağını, ancak bu sürede büyük tecrübeler kazanacağını ve daha iyi bir konuma geleceğinizi ifade etmektedir. Eğer at acı sonucunda ölürse bu sefer işinizin beklediğiniz gibi sonuçlanmayacağı anlamı oluşmaktadır.

Rüyada Ata Binmek

Rüyada ata binmek hastalar için şifa anlamına gelmektedir. Ata binmeyi bilmeyen birinin bunu görmesi ise mesleğinde gösterdiği başarılar sayesinde terfi alacağına dair yorumlanmaktadır. Ayrıca rüyada ata binmek uzun yola çıkılacağının da habercisidir. Rüyada arkadaşının ya da tanımadığı birinin ata bindiğini görmek ise ummadığı bir yerden hayırlı bir işle karşılaşacağı anlamına gelmektedir.

Rüyada ata binildiğinde kısa sürede rüyayı gören kişinin yolculuğa çıkacağına işaret olunmaktadır. At bir yolculuk sembolünün olmasının yanı sıra eğer yetkin olmayan birisi ata binmek isterse iş hayatında kısa sürelerde üstün başarılar göstereceği anlamına gelir. Eğer kişi erkek ata biniyorsa rüya sahibini istemeyen ve arkasından iş çeviren kişiler bulunmaktadır.

Rüyada At Yavrusu (tay) Görmek

Rüyasında at yavrusu (tay) görmek, gören kişinin hayatının baştan aşağı değişeceğine yorumlanmaktadır. Fakat bu değişikliğin mutluluk getireceğine, üzerine tatlı sorumluluklar yükleneceğine ve duygusal olarak kendisini çok iyi hissedeceğine işaret ettiği düşünülmektedir. Kişinin hayatında tatmadığı duyguları tadacağına ve yeni şeyler keşfedeceğine de yorumlanmaktadır.

Rüyada Evde At Görmek

Atın bir eve girdiğini görmek aile büyüklerinden birinin geleceğine dair yorumlanır. Evden atın çıktığını görmek ise evden kıymetli sevilen birinin çıkacağına işaret etmektedir. Eve toy bir atın girdiğini görmek ise aileye güzel, genç ve zengin bir kadının gelin olarak geleceğine yorumlanmaktadır.

Rüyada Koşan At Görmek

Rüyada koşan at görmek çoğunlukla rızık, şifa, hayır, hidayete kavuşması ve bu konularda genellikle bolluk yaşaması olarak yorumlanır. Kısa zaman içerisinde ise zenginlik, huzur, zafer ve mutluluk rüya gören kişiyi beklemektedir. Rüyada koşmakta olan at adeta bu olumlu özelliklere karşı yol almakta olan ve kişiyi bolluğa taşıyacak araç olarak görülmektedir. Eğer rüyada beyaz ya da siyah atların koştuğu görülüyorsa bu durumda da beklenen ya da istenen konuların yakında gerçekleştiğine dalalet etmektedir. Şayet büyük bir beklentiyle girilen bir iş varsa ve bunun gerçekleşmesi bekleniyorsa koşan at görmenin bu işin kolayca gerçekleştiğine işaret etmesi de bir başka belirti olarak ortaya çıkmaktadır. Sadece koşan at değil, rüyada çeşitli atlar görülmesi genelde olumluluk olarak yorumlanmaktadır. İmamı Nablusi (r.a) tabirine göre rüyadaki atın her hali insanın dileğini temsil etmektedir. At bir talih belirtisi olarak belirir ve kısa zamanda rüyayı gören kişinin saadete kavuşacağını ifade eder.

Rüyada At Nalı Görmek

Rüyada at nalı görmek, iyiye ve hayra yorulur. At nalı nasıl görülürse görülsün iyidir.

Rüyada At Gübresi (Boku) Görmek

Rüyada At Gübresi (Boku) Görmek, mal ile yorumlanır. Bir kimse, rüyasında at gübreleri süpürdüğünü görse, bu onun kıymetli ve değerli bir kimseden mal elde edeceğine işaretle yorumlanır.

Diğer Yorumculara göre Rüyada At Görmek

Rüyada at görmek, murada ermektir. Rüya yorumcuları atın rengine ve durumuna göre yorumlar yapmışlardır. Siyah (yağız) at görmek, büyüklüğe ve zenginliğe işarettir.

• Rüyada iyi ve cins bir at görmek, rüyayı görenin rızkının artmasına ve gücünün çoğalmasına işaretle yorumlanır.

• Rüyada beyazımsı gri bir at görmek, kazançlı işler peşinde koşmaya işaretle tabir olunur.

• Koyu kırmızı veya kül renginde yaşlı bir at görmek, işlerin bozulacağına işaretle tabir edilir.

• Rüyasında boz renkli bir ata bindiğini gören kimsenin, düşmanlarını yeneceğine (galip geleceğine) işarettir.

• Siyah bir ata bindiğini gören kimsenin, şeref ve saygınlığının artacağı, mevkisinin yükseleceği ile tabir olunur.

Rüyada kır at görmek hayır ve berekettir. Kır bir ata bindiğini gören kimsenin, kısa bir zaman içinde evleneceğine işaretle tabir olunur.

• Rüyasında bir taya (at yavrusuna) bindiğini gören bir kimse, bekâr ise, iyi ve zengin biriyle evleneceğine veya bir ev alacağına işaretle yorumlanır.

• Rüyada ata bindiğini gören, gerçekten ata binen birisi ise, değerli bir makama çıkacağına veya bir seyahate çıkacağına işaretle yorumlanır.

• Gemsiz bir ata bindiğini gören kimse, istemediği birinin emrine gireceği ve onun emri altında çalışacağına işarettir.

• Huysuz ve azgın bir ata bindiğini gören kimse, yalancı ve hilekâr biriyle karşılaşacağına ve ondan zarar göreceğine işaretle yorumlanır.

• Eğersiz bir ata bindiğini gören kimsenin, işlerinin ters gideceğine ve işlerden olumlu netice alamayacağına işarettir.

• Rüyada bir at öldürdüğünü gören kimse, mal ve paraya kavuşacağına işaretle yorumlanır.

• Rüyasında bir at tarafından ısırıldığını gören kimse, herkes tarafından saygı ve hürmet göreceğine işarettir.

• Ölmüş bir at görmek, rüyayı gören kimsenin saygı ve itibar göreceğine işarettir.

• Rüyada at eti yediğini görmek, iyi değildir. Bu rüya iyiye ve hayra yorulmaz.

• Rüyada attan düştüğünü görmek, iyi değildir. Bu rüyayı gören kimse, ya para kaybeder yada sağlığı bozulur.

• Rüyasında bir at sattığını görmek, iyiye yorulmaz. Bu rüya sahibi, ya birisiyle kavga eder, ya da aile hayatında geçimsizlikler meydana gelir.

• Pazardan bir at satın aldığını görmek, memur olan biri için, kısa zamanda terfi edeceğine işarettir.

• Erkek at görmek, iktidar ve güç sahibi olarak yorumlanır.

• Rüyada dişi at görmek, ise, değerli ve şerefli bir kadın ile tabir olunur.

• Bir kısrağa (dişi ata) bindiğini veya satın aldığını gören kimse, şerefli ve saygın bir kadınla evlenir, diye tabir olunur. Eğer rüyayı gören kimse evli ise, o zaman büyük bir arazi alacağına işarettir şeklinde tabir edilir.

  • Rüyada takım atların sokaklarda ve mahalle aralarında koştuklarının görülmesi o yerlere isabet edecek yağmur ve sellere işarettir, diye tabir edilir.

Bir attan inip diğer (başka) bir ata binmek, iş veya memuriyet değiştirmekle yorumlanır.

  • Bağlı bir at görmek, gecikmiş bir mutluluğa işarettir.

Silahlı olarak ata bindiğini görmek, yüksek bir memuriyet, başarı ve güçlü olmaya işarettir.

Atın çalındığını görmek, işini kaybetmek ve hasta için ölümle yorumlanır.

  • Rüyada atın üstünden indiğini görmek, işinden kovulmak, işini terk etmek ve itibardan, gözden düşmekle yorumlanır. Buraya kadar olan yorumlar imam-ı Nablûsi’nin yorumudur.

Diğer bazı yorumculara göre ise, bir kimse rüyasında atını kuyruksuz olarak görmüş olsa, bu onun bir zarara uğrayacağına işaret olarak yorumlanır.

  • Rüyasında kendi üzerine at bindiğini görmenin, bir belâ ve musibete düşeceğine işaret olarak yorumlanır.

Atının elinden uçtuğunu görmek, iki dünyada (dünya ve ahirette) da mutluluğa ereceğine, durumunun iyi olacağına işarettir.

  • Doru bir at görmek, yüksek mertebeye, yüksek bir makama ermeye işarettir.

Kula at (al ile kır arası bir renk) görmek, sabırlı olmaya işaretle yorumlanır.

  • Sarı at görmek, hastalığa işaret olarak yorumlanır.

Rüyada yağız at görmek, evlenmeye, rüyayı görenin evleneceğine işarettir.

  • Rüyasında atı okşayıp öptüğünü görmek, evliliğe, evleneceğine işarettir.

Uzakta bir at görmek, gelecek olan bir mutluluğa veya gelecek müjdeli bir habere işarettir.

  • Ata bindiğini görmek, memuriyete girmek veya seyahate çıkmaya işarettir.

Bir attan inip de başka bir ata bindiğini görmek, iş veya memuriyet değiştirmeye yani hayatında değişiklik olacağına işaret yorumlanır.

  • Ata bindiğini, inip tekrar bindiğini görmek, işten atılıp, tekrar işe alınacağına işaret olarak yorumlanır.

• Evli bir kimse ata bindiğini görse, önce bir sıkıntıya düşüp sonra kurtularak feraha ereceğine işaret olarak yorumlanır.

• Rüyasında atın bağlı olduğunu görmek, gecikmiş bir mutluluğa işarettir.

• Beyaz at görmek, mutluluğa kavuşmaya işarettir.

• Atın ısırdığını görmek, kedere veya ailesinin ihtiyaçlarını temin etme sorumluluğuna işarettir.

• Atının çalındığını görmek, ailesine gelecek bir belâ ve musibete veya işinden alınma (atılmasına veya hastası varsa, onun ölümüne, hastasının vefatına işarettir.

• Rüyada ata bindiğini ve koşturduğunu görmek, pek çabuk muradına kavuşacağına işarettir.

• Rüyada gemsiz bir ata bindiğini görmek, tehlikeli bir işe veya tehlikeli bir memuriyete işarettir.

• Rüyada deniz atına bindiğini görmek, deniz seyahatine (yolculuğuna) veya deniz memuriyetine, deniz işine girmeye işarettir.

• Rüyada bahçesinde bir at görmek, büyük bir zatın onun (rüyayı görenin) evine geleceğine işarettir.

• Rüyasında insanların gözleri önünde pazar yerinde attan düştüğünü görmek, mevki ve makamını kaybedeceğine veya malının tamamını kaybedeceğine işaretle yorumlanır.

• Rüyada kör bir at görmek, işlerin kötü gideceğine ve geçim darlığı çekeceğine ve sonradan selâmete ereceğine işarettir.

• Rüyada atma silahlı olarak bindiğini görmek, büyük memuriyete getirileceğine, başarılara ereceğine ve kuvvetli, güçlü olacağına işarettir.

• Rüyasında ata binerek uçtuğunu görmek, mutluluğa kavuşmak, din ve dünya işlerinde yüksek mertebe sahibi olacağına işarettir.

• Atını kaybettiğini görmek, işinden atılmak veya hanımından ayrılmak şeklinde yorumlanır.

• Rüyada atının kaçtığını görmek, işten veya memuriyetten çıkarılacağına işaret olarak yorumlanır.

• Rüyasında bir kadının ata bindiğini görmek, onun bir erkek çocuğu dünyaya getireceğine işarettir.
Rüyada bir ata binip hemen indiğini görmek, başladığı bir işe pişman olacağına işarettir şeklinde yorumlanır.

• Rüyada kuyruğu uzun atı olduğunu görmek, dostlarının kendisine yardım edeceklerine, çok mutlu bir hayata ve büyük bir değere sahip olduğuna işarettir.

• Eğer atının kuyruğu kesilmiş, kısaltılmış ise, önceki yorum tersinedir. Yani dostlarından yardım göremeyeceğine, mutlu bir hayata eremeyeceğine, kadrinin, değerinin eksikliğine işarettir şeklinde yorumlanır.

• Rüyada atını kestiğini görmek, işinin bozulması, sıkıntı ve memuriyetinin bozulmasına işarettir.

• Rüyada atını atlattığını görmek, amirlik makamına yükselmek veya valilik makamına çıkacağına, yani vali olacağına işarettir.

• Rüyasında dişi bir taya bindiğini görmek, iyi huylu bir hanımla evleneceğine işarettir.

• Rüyada uzun kuyruklu, bol tüylü (kuyruğunda çok kılları bulunan) bir at görmek, rüyayı gören kişinin bir çok yardımcıları olacağına işarettir.

• Rüyada bir atla kavga ettiğini görmek, büyük sıkıntıya düşer. Büyük bir günah işler şeklinde yorumlanır.

• Rüyasında kısrağının doğurduğunu gören kişinin, mertebesi, şeref ve itibarı artar, malı mülkü çoğalır şeklinde yorumlanır. Bazı yoruma göre de, çocuğu dünyaya gelir. Eğer bekâr biriyse, evlenir ve iş sahibi olur şeklinde yorumlanmıştır.

• Rüyasında atın anlında ve kuyruğunda beyazlar, beyazlık görmek, saltanatın, zenginliğin doruk noktasında olmaya işaret olarak yorumlanır.

• Rüyasında ata bindiğini görmek, hanımı hamile ise, bir erkek çocuğu doğuracağına işaret olarak yorumlanır.

• Rüyasında atının çok tüylü (kıllı) bir at olduğunu görmek, çok malı mülkü ve çok evlâdı olacağına işaretle yorumlanır.

• Rüyada bir grup atlı adamlarla, at üzerinde gittiğini görmek, sadet ve mutluluğa, bir grup at üzerinde gelen giden kadınlarla birlikte atta gittiğini görmek ise, kötülük ve musibete işarettir.

• Rüyasında bir ata vurduğunu ve dövdüğünü gören kişi, hapse girer veya tutuklanır şeklinde yorumlanır.
Atı okşayıp sevmek, sevdiğini görmek, ciddi ve samimi bir dostluğa işarettir.

• Rüyasında ata su verip içirdiğini veya sulamak için suya götürdüğünü görmek, sağlığa, rüyayı gören kişinin sağlıklı ve sıhhatli bir kimse olacağına işarettir.

• Rüyasında atın kişnediğini görmek, güçlü ve kuvvetli olmaya cesaret sahibi bir kişiye işarettir. Diğer bazı yorumculara göre de rüya kadının doğru yoldan saptığına işarettir.

• Rüyasında boş bir at görmek, bir işinden iyi bir haber alacağına işarettir.

• Rüyasında bir ata binerek şehre girdiğini görmek, düşmanına galip (üstün) geleceğine işarettir.

• Rüyasında kısrak (atın dişisi) görmek ve bu kısrağa sahip olmuş olduğunu görmek, evliliğe, yani rüyayı gören kişinin evleneceğine işarettir.

• Kara kısrak (siyah renkli bir kısrak) görmek, hasta olan, sağlık durumu iyi olmayan bir kadınla evleneceğine işarettir.

Bazı yorumculara göre ise, siyah kısrak görmek, zengin bir hanımla evlenir şeklinde yorumlanır.

• Rüyasında kısrak sütü içtiğini görmek, büyük bir kişiye yakın olacağına işarettir.

• Rüyasında ata ters bindiğini gören kimse, yavuz bir iş yapar şeklinde yorumlanır.

• Rüyasında kendisine bir at hediye edildiğini görmek, büyük hayır ve menfaat kavuşur şeklinde yorumlanır.

Rüyada Kısrak Görmek

Rüyada görülen kısrak, kadına işaretle yorumlanır.

Bazıları, zengin bir kadına, zevceye (hanım eşe) ve asaletli (soylu) kadına işaretle yorumlanır demişlerdir.

• Rüyada görülen kır veya alaca renkli kısrak, güzel, soylu kadına işarettir.

• Sarı kısrak görmek, mahzun ve dertli kadın veya zevceye işarettir.

• Rüyasında kısrağa bindiğim görmek, evlenmeye işarettir.

• Rüyasında bindiği kısraktan indiğini görmek, eşinden ayrılmaya işarettir.

• Kısrağın gemini çıkardığını görmek, hanımını boşamaya işarettir.

• Bekar bir kimsenin rüyada kısrağa bindiğini veya bir kısrağı olduğunu veyahut bir kısrak aldığını görmesi, onun asaletli mükemmel bir kadın (kız)la evleneceğine işaret olarak yorumlanmıştır. O kişinin bindiği kısrak eğer siyah renginde ise, evlendiği veya evleneceği hanım (kadın), zengin ve soylu (asaletli) bir kadın (kız)’dır. Bu kısrak, alaca (siyah ile beyaz) veya kır renkli ise, evleneceği kadının güzelliği de söz konusudur yani güzel bir kadındır. Doru rengindebir kısrak ise, kadın hem dindar, hem de sülalesinin (akrabalarının) en saygını, başkanı durumundadır denilmiştir.

• Bir kimsenin rüyada kısrağının doğurduğunu veya pek yakında doğurmak üzere olduğunu görmesi, bu kimsenin işlerinin yolunda, doğru düzgün gittiğine veya gideceğine malının ve servetinin artacağına işarettir.

Rüyada At Arabası Görmek Rüya Tabirleri yazımıza göz atın.

Rüyada At Sütü Görmek Rüya Tabirleri yazımıza göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yükleniyor...
Başa dön tuşu