Alak Suresi

Alak Suresi Arapça Okunuşu: 

Alak Suresi

Alak Suresi

Alak Suresi Türkçe Okunuşu:

«Bismi’Ilâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm

İkra’ bismi rabbikellezi halâk. Kalakal insâne min alâk. İkrâ’ ve rabbükel ekrâm. Ellezî allemebi’l kalem. Allemel insâne mâlem ya’lem. Kellâ innel insâne leyedğa. En raâhiisteğna. Inne ilâ rabbike’r-ruc’â. Eraeytellezî yenhâ. Abden iza salla. Eraeyte in kane ale’l hûdâ. Ev emera bit’takva. Eraeyte in kezzebe vetevella. Elem ya’lem bi ennallahe yera. Kella lein lem yentehi lenesfe’an bin nasiyeti. Nasiyeten kazibeten hatıeten. Fel yed’u
nâdiyetin. Sened’uzza baniyete. Kella, lâ tütığhu vescüd vakterib.

Alak Suresi Türkçe Anlamı:

«Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

Oku, ismiyle o rabbinin ki yarattı insanı bir alaktan. Oku, o keremine nihayet olmayan rabbindir, Kalem ile öğreten de. O insana bilmediği şeyleri öğretti. Sakın okumamak etme, çünkü insan muhakkak azgınlık eder, kendini (nasihatten) müstağni görmekle.

Her halde nihayet rabbinedir dönüş. Baksana o nehyedene bir kulu namaz kıldığında. Baksana! O hidayet üzere giderse yahut takva ile giderse fena mı? Baksana! Tekzip eder, aksine giderse iyi mi? Her halde Allah’ın görüyor olduğunu bilmiyor mu? Sakın, celalim hakkı için eğer vaz geçmezse muhakkak sürükleyeceğiz. Elbet biz o yalancı cani bir alnı! O vakit çağırsın o meclisini bizde çağıracağız zebanileri. Sakın onu dinleme de secde et ve yaklaş.»

Tin Suresi

RÜYA TABİRLERİ SÖZLÜĞÜ
ABCÇDEFGHIİJKL
MNOÖPRSŞTUÜVYZ
0-9

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yükleniyor...
Başa dön tuşu